Radyo Sinezen Radyo Sinezen
Ana Sayfa Ehlibeyt Haber, Önemli Günler, Radyo Ehlibeyt 8 Aralık 2022 640 Görüntüleme

Hz. Fatıma Zehra’nın (selamullahi aleyha) şehadeti

Not: Ziyaretname her daim okunabilir. Şehadeti münasebetiyle hazırlanan bu yazı viladet günü O’nun ziyareti için de okunabilir.

Radyo Ehlibeyt olarak başta sahibimiz İmam Mehdi accelallahu fereceh teala şerife ve huzurunda siz değerli dostlara başsağılığı arz ederiz.

Hicret’in onbirinci yılında bugün Hazreti Zehra Selamullahi aleyha şehadete Şeref vermiştir. Müslümanlar bugünleri yas ve Matem günleri olarak geçirmeli ona zulüm eden ve hakkını gasp edenlere lanet etmelidirler.

Yazının sonunda yazılmış olan ziyaret Fatime selamullahi ziyareti olup rivayetlerde şöyle gelmiştir.

”Kim bu ziyaretle onu ziyaret eder de Allah’tan bağışlanma talep ederse Allah Teala günahlarını bağışlar ve onu cennete sokar”

Zevaid’ul Fevaid kitabında C. Evvel 13. Günü (1.rivayet),C.Ahir 3. Günü ~Şehadetin 2. Rivayet tarihidir.~ Bugün de şehadet olduğu için yazmayı uygun gördük.

Bu ziyaret şöyle yapılır:

Hz. Fatime Zehra selamullahi aleyha’nın Ziyareti

İki rekat Fatime selamullahi aleyha ziyaret namazı kılınır. Selam’dan sonra (namazdan) aşağıdaki ziyaret okunur.

Namazın kılınış şekli:

Hz Zehra selamullahi namazı olarak bilinen namaz, her rekatta 1 Fatiha 60 İhlas olarak kılınan namazdır. Eğer bu mümkün olmaz ise, birinci rekatta Fatiha ve İhlas ikinci rekatta ise Fatiha ve Kafirun suresi okunur.

**Kafirun Suresi:

1. Gul ya eyyuhal kafirun
2. La a’budu ma ta’budun
3. Ve la entum abidune ma abud
4. Ve la ene abidun ma abedtum
5. Ve la entum abidune ma abud
6. Lekum di(y)nikum ve liye di(y)n

Namazdan sonra okunacak ziyaretname:

“Esselamu aleyki ya seyyedete nisail alemiyn. Esselamu aleyki ya validetel huceci elan-nasi ecma’ine. Esselamu aleyki eyyuhal mezlumetul memnu’atu haggehu.”*

Sonra şöyle de:

“Allahumme salle ela ametike vebneti nebiyyeke ve zevceti vasiyye nebiyyeke salaten tuzlifuha fevga zulfa ibadikel mukerremiyne min ehlis-semavati ve ehlil erziyne.”**

Anlamı:

* Selam olsun sana ey alemdeki kadınların en üstünü, selam olsun sana ey Allahin insanların üzerine Huccetlerinin annesi, selam olsun sana ey hakkı engellenen zulme uğramış kadın.

** Allah’ım! Cariyene , peygamberinin kızına, peygamberin vasisinin eşine, onu göklerdeki ve yerlerdeki saygın kullarının yakınlığı üstünde bir yakınlığa ulaştıracak rahmet eyle.

Radyo Ehlibeyt – Ehlibeyt Takvimi

(Mefatih’ul Cinan’dan derlenmiştir)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Radyo Ehlibeyt Yayında!

Radyo Ehlibeyt Yayında!

Tema Tasarım | Ozakajans.com